1. Czas realizacji: rok szkolny 2016/2017
2. Autor innowacji: mgr Barbara Kurzak - Kawka
3. Wstęp

Na Śląsku wśród młodego pokolenia świadomość poczucia tożsamości z regionem, w którym się mieszka i z którego się pochodzi, jest stosunkowo niska. Zjawisko to dotyczy także dzielnicy Katowic- Załęża, gdzie znajomość gwary, kultury i tradycji „małej ojczyzny” jest znikoma. Na naszych oczach umierają podstawowe elementy tradycji kulturowej Śląska związane z przemysłem górniczym.

Edukacja regionalna to proces kształtowania tożsamości człowieka związanego ze swoją ziemią i kulturą.Według Łucji Staniczek - „o edukacji regionalnej możemy mówić jako o zintegrowanym procesie kształtującym i stabilizującym postawy wobec dziedzictwa przeszłości i problemów współczesnych własnego regionu, mający na celu:
- pomóc w świadomym określaniu własnej tożsamości;
- wskazać drogę odnalezienia swojego miejsca i teraz i w przyszłości;
- a także przyczynić się do zachowania ciągłości kultury i włączania jej do „ kultury europejskiej.”

4. Charakterystyka innowacji

5. Opis innowacji