„Wiem co jem - czyli zdrowo się odżywiam” - pierwsze dwa lata realizacji programu.

Za główne cele edukacji przyjęto:
- pogłębienie wiedzy na temat zasad prawidłowego żywienia,
- kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania się,
- uświadomienie zagrożeń wynikających ze złego odżywiania,
- wykorzystanie w praktyce zdobytych doświadczeń.

Zgodnie z programem w szkole przeprowadzono następujące akcje, konkursy i spotkania:
02.11.2003 r.- 01.2004 r. - Realizacja programu w klasach IV-VI „Wygraj z astmą"
08.03.2004 r. - Spotkanie klas IV-VI spotkanie z pracownikami Straży Miejskiej na temat „Człowiek w sytuacji zagrożenia".
15.04.2004 r. - Konkurs wiedzy dla uczniów klas I-III pt. „Święto witaminek”
03.06.2004 r. - Spotkanie dla kobiet dotyczące profilaktyki raka piersi.
04-15.11.2004 r. - Realizacja programu „Radosny uśmiech, radosna przyszłość", w ramach którego stomatolodzy dokonali przeglądu uzębienia klas II
07.11.2004 r. - Spotkanie klas I-III z przedstawicielami policji (z koziołkiem "SPOKO" i pieskiem „SZNUPKIEM") - rozpoczęcie realizacji programu „Bezpieczne dziecko".
16.11-01.12.2004 r. - Objęcie czuniów klas I-III programem „Wolność oddechu - zapobiegaj astmie".
01.02 i 01.03.2005 r. - Udział uczniów klasy Va w organizowanych przez Pałac Młodzieży, warsztatach promujących zdrowy styl życia: „Czy na Śląsku jest możliwy zdrowy styl życia”.
Od lutego 2005 r. objęcie wszystkich uczniów szkoły akcją fluoryzacji zębów.

W ramach Środowiskowego Programu Profilaktycznego realizowane są zajęcia propagujące zdrowy styl życia :
1. Młodzieżowa Szkółka Żeglarska- zajęcia prowadzone we współpracy z Klubem Wodniacko-Wędkarskim „Maroko" na oś. Tysiąclecia.
2. Zajęcia sportowe dla dzieci młodszych , cotygodniowe wyjazdy na basen do ZSO nr 7.
3. Zajęcia rytmiczne - aerobik

Programem objęto również rodziców uczniów:
03.06.2004 r. odbyło się spotkanie dla kobiet dotyczące profilaktyki piersi, które było prowadzone przez pielęgniarkę Barbarę Syrek oraz Ewę Cesarz z Klubu Śląskich Amazonek.
16.11.2004 r. na zebraniu ogólnym mgr Danuta Krawczyk przedstawiła główne założenia Szkoły Promującej Zdrowie, natomiast pielęgniarka pani Barbara Syrek wygłosiła prelekcję na temat „Wpływ odżywiania na rozwój i zdrowie ucznia”. Na wszystkich zebraniach z rodzicami dyskutowano na tematy związane ze zdrowiem dzieci.

Realizację programu zakończył festyn podsumowujący (22.02.2005 r.), podczas którego uczniowie brali udział w szeregu atrakcji. Odbyły się między innymi: konkurs wiedzy dla klas I-III i IV-VI, degustowano kanapki przygotowane przez matki oraz surówki przyrządzone przez szefa kuchni Dariusza Ostalaka, raczono się również soczkami warzywno-owocowymi podczas spotkania z misiem „Kubusiem”. Uczniowie uczestniczyli w wystawie plastycznej nt. „Żyj zdrowo” oraz w seminarium naukowym nt. „Rola prawidłowego żywienia dla właściwego rozwoju organizmu”. Była również część artystyczna podczas której uczniowie klasy IIb przedstawili inscenizację wiersza Jana Brzechwy Pt. „Warzywa”. (Zobacz fotogalerię)

W maju 2005 na uroczystej akademii szkoła otrzymała z rąk przedstawicielki Regionalnego Ośrodka Metodyczno - Edukacyjnego METIS w Katowicach Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie na lata 2005-2008. Nr certyfikatu: 45/06/2005 FOTO