top
logo

Kto jest kim w szkole

unia europejska flaga

e-urząd

Rodzicu załatwiaj sprawy urzędowe przez Internet!

 

Pola Nadziei to międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja. Celem tego przedsięwzięcia jest szerzenie idei hospicyjnej oraz wolontariatu, pozyskiwanie środków finansowych na opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych. (źródło http://www.hospicjumdladzieci-slask.org.pl). Szkoła uczestniczy w programie od IX. 2011 roku.


W tym roku Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci po raz drugi uczestniczy w programie "Pola Nadziei". "Pola Nadziei" to międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja. Program "Pola Nadziei" zapoczątkowany został przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, jako cykl imprez charytatywnych na rzecz chorych na raka.. Fundacja powstała w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Dziś jest wiodącym wśród specjalistycznych ośrodków opieki paliatywnej w Wielkiej Brytanii.

Z okazji 50. rocznicy powołania do życia organizacji Marie Curie Cancer Care postanowiono rozszerzyć zasięg jej działania. Do współpracy zaproszono Kraków, ówczesne miasto partnerskie Edynburga, z działającym w nim Towarzystwem Przyjaciół Chorych Hospicjum. Przedstawiciele instytucji małopolskiej otrzymali wsparcie merytoryczne i organizacyjne od partnerów z Wielkiej Brytanii. Dodatkowo, na dobry początek, przekazano do Krakowa 350 tys. cebulek żonkili. W 1998 roku po raz pierwszy w Polsce w krakowskich parkach zakwitły "Pola Nadziei".

W roku 2003 „Pola Nadziei” stały się programem ogólnopolskim. Na początku do akcji przyłączyło się siedem hospicjów. Z roku na rok ich liczba sukcesywnie rosła. W roku 2007 w kampanię zaangażowane były już 44 organizacje.

Pola Nadziei to akcja, która składa się z dwóch etapów:

Jesienny:
sadzenie cebulek żonkili przez przedszkola, szkoły i inne instytucje, które zgłaszają chęć udziału w kampanii.

Wiosenny: gdy kwitną żonkile: konkursy dla dzieci i młodzieży, prelekcje w przedszkolach i szkołach, warsztaty edukacyjne, wydarzenia artystyczne i wielki finał podsumowujący kampanię wraz z rozstrzygnięciem konkursów i wręczeniem nagród.

W trakcie całej kampanii, poza działalnością edukacyjną, przeprowadzane są akcje mające na celu pozyskanie funduszy na pełnienie opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi.

Podczas happeningów, spektakli, projekcji filmów, kiermaszy szkolnych oraz w punktach handlowych promowana jest idea hospicyjna i prowadzona zbiórka pieniężna na realizację celów statutowych Fundacji. Wolontariusze wręczają ofiarodawcom świeże żonkile ze szkolnych rabatek lub wykonane np. z bibuły przez dzieci i młodzież.


Posadź żonkila

„Żonkil” jest symbolem nadziei na całym świecie. To znak przypominający o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Poprzez swą łagodność i delikatność uświadamia wyższe cele istnienia, oznaczając kruchość ludzkiej egzystencji. Kwiat jest wezwaniem do niesienia bezinteresownej pomocy.

Coraz więcej osób na całym świecie sadzi swoje żonkile. Dla wielu cebulka jest wspomnieniem bliskich, którzy zbyt wcześnie odeszli. „Pola Nadziei” kwitną na miejskich rabatkach, w parkach, przed szkołami, przedszkolami, urzędami, szpitalami, w każdym dogodnym dla kwiatów miejscu. Żonkile należą do grupy roślin cebulowych. Lubią przepuszczalne podłoże i żyzną ziemię. Jeśli chcemy posadzić kwiaty w miejscu, gdzie gleba jest zbyt ciężka, należy dodać piasku i torfu, jeśli jest zbyt piaszczysta, trzeba dołożyć próchnicę, kompost lub torf. Cebulki sadzimy co 14 cm, również istotna jest prawidłowa głębokość sadzenia. W przypadku żonkili powinno być to 12 cm. Pamiętajmy, by przed włożeniem cebulki odpowiednio spulchnić dno dołka, a po włożeniu przykryć cebulkę wykopaną wcześniej ziemią. Na zimę ziemię można przykryć słomą aby cebulki nie zmarzły.

Termin sadzenia to 01-15 października.
Konkretna data do ustalenia z poszczególnymi instytucjami indywidualnie.

Konkursy
Wszystkie szkoły i przedszkola zapraszamy do udziału w konkursach. Rodzaj konkursu dostosowany jest do wieku dzieci.

Dla szkół podstawowych :
1) konkurs ,,Żonkilowy ogród 2013” na najpiękniejszy ogródek lub rabatkę,
2) konkurs plastyczny „Trzeba pomagać”
3) konkurs „Zakładka do książki”
4) przedstawienie „Dzieci dzieciom” - podczas Finału wiosną 2013 roku

Misja szkoły: Wszechstronny rozwój wrażliwych i dbajacych o zdrowie uczniów, którzy sprostają wyzwaniom dnia jutrzejszego.

BIP

Portal Nasze Załęże

zaleze nasze logo

SP22 wczoraj i dziś


bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.