top
logo

unia europejska flaga

e-urząd

Rodzicu załatwiaj sprawy urzędowe przez Internet!

W dniu 15 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły odbyli spotkania z bebokiem, utopcem i innymi straszakami. Mimo groźnie brzmiacego tematu, spotkania wcale nie należały do strasznych i mrożących krew w żyłach. Podczas lekcji z wychowawcami dzieci zapoznały sie z opisem śląskich stworów, a następnie pracujac w grupach namalowały swoje wyobrażenia postaci z bojek ślaskich. Ilustracje były wykonywane techniką kolażu w formacie A2. FOTO

Opisy niektórych ślaskich stworów:

1. Bebok
Postać z polskich legend (m.in. śląskich), istota nadprzyrodzona, zjawa, straszydło związane z ciemnością. Według opowiadań beboki zamieszkują lasy, moczary, ciemne piwnice i tym podobne miejsca. Bebok jest, zwłaszcza na Górnym Śląsku postrachem, którym rodzice straszą dzieci w celu ich zdyscyplinowania - stanowi przez to u nich źródło podświadomego i naiwnego lęku.

2.Utopiec
Demon wodny według baśni, przypowieści, wierzeń i anegdot występujących na Górnym Śląsku oraz Śląsku Cieszyńskim tożsamy z Wodnikiem. Opowieści o Utoplcu są trwałym elementem folkloru śląskiego. Siedzibą Utoplca miały być mokradła, rzeki, jeziora, stawy. Utopiec zawsze stara się szkodzić ludziom. Jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się głównie topieniem nieostrożnych pływaków. Bardzo Nielubi gdy ktoś przeszkadza mu w tym zajęciu, więc często zdarza się, że lipinie tylko tego, kogo chciał, ale tego, kto rusza tonącemu z pomocą. Zasadniczo przed utopiami nie było skutecznej obrony, więc najlepiej jest nie wchodzić im w drogę. W kulturze śląskiej cechuje go niski wzrost, siwe włosy na głowie i długa broda. Charakterystyczne jest dla niego upodobanie do koloru czerwonego, dlatego czę1)sto jest ubrany w spodnie tej barwy. Nieodłącznym elementem jego wyglądu jest drewniana fajka - większość wodników bowiem uzależniona jest od tytoniu. Wodnika wyróżnia dziwny, przerażający śmiech, który dopełnia głośnym klaskaniem, aby zwrócić na siebie uwagę ofiary. Ocieka w wyniku długiego przebywania wodzie, ma mokre ubranie, w jego włosy wplecione są glony lub wodorosty. Człowiek z sinym lub zielonkawym ciałem, zbyt wielką lub zbyt małą głową, chudymi nogami, czarnymi lub zielonymi włosami z wplątanymi w nie wodorostami. Posiada duże, czerwone lub zielone oczy i wielkie odstające uszy.

3.Skarbnik
Skarbnik to dobry duch kopalni, pomagający górnikom. Może się jednak bardzo rozgniewać, gdy widzileniuchów, kłamczuchów i przeklinających. Ukazywał się górnikom pod postacią brodatego starca w długiej białej szacie, z kilofkiem i lampką. Aby nie narazić się Skarbnikowi należało dobrze wykonywać górniczą pracę.

Innymi ślaskimi stworami są: Dioboł oraz Wiedźma czyli heksa

Misja szkoły: Wszechstronny rozwój wrażliwych i dbajacych o zdrowie uczniów, którzy sprostają wyzwaniom dnia jutrzejszego.

BIP

Portal Nasze Załęże

zaleze nasze logo

Spacer po szkole


bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.