top
logo

unia europejska flaga

e-urząd

Rodzicu załatwiaj sprawy urzędowe przez Internet!

Klasa: VIa i VIb
Opiekunowie: p. Aneta Rusek, p. Dorota Gawin, p. Krzysztofa Łacińska
Cel wycieczki: pokazanie dzieciom Krakowa, będącego dziedzictwem historycznym i kulturowym Polski . FOTO

Fragmenty sprawozdania z wycieczki do Krakowa, napisanego przez uczennicę klasy VIb Alicjię Swobodę

"5.10.2007 r. (w piątek) razem z klasą równoległą - VIa, pojechaliśmy na wycieczkę do Krakowa. Jest to najcenniejszy kompleks zabytków na ziemiach polskich X-XX w. Z peronu odebrała nas pani przewodnik. Pokonaliśmy kilka uliczek przeszliśmy przez Bramę Floriańską. Kiedyś Kraków otaczały podwójne mury obronne, najeżone basztami i wieżami, wzmocnione barbakanem .Na miejscu rozebranych murów powstał piękny park tzw. Planty.

Tuż za pozostałością murów natknęliśmy się na kamieniczkę, w której mieszkał Jan Matejko. Weszliśmy na Rynek, otoczony szachownicą ulic. W południe wysłuchaliśmy hejnału mariackiego. Sam Kościół Mariacki w środku okazał się zachwycający. Z epoki gotyku (1477-89) pochodzi największy skarb świątyni - Ołtarz Mariacki, dzieło Wita Stwosza. Polichromie ścian zdobił Jan Matejko z uczniami S. Wyspiańskim i J. Mehoffrem.

Po zwiedzeniu kościoła poszliśmy uliczkami starego miasta stronę wzgórza wawelskiego. Po drodze zobaczyliśmy najstarszą część Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius, założona przez Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Na Wawelu udaliśmy się do Katedry Zygmuntowskiej, największe wrażenie zrobiły na mnie sale w których znajdowały się grobowce królów i grobowce wielkich Polaków: A. Mickiewicza, J. Słowackiego, T. Kościuszki, J. Piłsudskiego. Po zwiedzeniu Wawelu udaliśmy się nad Wisłę, bo należało przywitać się z maskotką Krakowa – smokiem wawelskim. Na koniec wróciliśmy do Sukiennic, czyli dawnych hal targowych. Kupiliśmy tam pamiątki i pojechaliśmy pociągiem do domu."

Misja szkoły: Wszechstronny rozwój wrażliwych i dbajacych o zdrowie uczniów, którzy sprostają wyzwaniom dnia jutrzejszego.

BIP

Portal Nasze Załęże

zaleze nasze logo

Spacer po szkole


bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.