22 lutego 2008 roku w świetlicy odbyły się zajęcia przeprowadzone przez panią Urszulę Lewkowicz ( która prowadzi koło ekologiczne w Młodzieżowym Domu kultury na Załężu oraz na osiedlu Tysiąclecia). Temat zajęć brzmiał „ Poznajemy życie ptaków łąk, lasów i osiedli”.

Podczas zajęć dzieci poznały najpopularniejsze gatunki ptaków, które zamieszkują Polskę. Nauczyły się również rozpoznawać cechy charakterystyczne dla ptaków drapieżnych oraz żyjących w wodzie. Dowiedziały się także jakie niebezpieczeństwa grożą ptakom i sprawiają, że niektóre gatunki wymierają.

W trakcie zajęć wykonane zostały dwa plakaty: „Chronimy ptaki” oraz „Ptaki - dziwaki”, które można obejrzeć na gazetce świetlicowej, znajdującej się na korytarzu szkolnym.

Pod koniec zajęć pani Lewkowicz poleciła dzieciom tytuły książek, w których można znaleźć wiele informacji na temat ptaków
i ich zwyczajów, które podajemy poniżej, zachęcając jednocześnie do ich lektury:
- Vladimir Bejce „Ptaki wędrowne”
- Kazimierz Walasz, Stanisław Tworek, Damian Wichle „Ochrona ptaków i ich siedlisk w Polsce”
- Rudolf Szpecht „Ptaki śpiewające w lesie, parku i ogrodzie”.
mgr p. M. Nikonowicz