Andrzejki (znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki) – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji....

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

W naszej szkole bawiliśmy się już dzisiaj 20 listopada. Jak co roku, uczniowie podzieleni na dwie grupy świętowali ten dzień na dwa sposoby. Młodsze klasy pod opieką wychowawców, a właściwie pięknie przebranych wróżek, brały udział w andrzejkowych wrózbach, starsze natomiast wybrały wspaniała dyskotekową zabawę.

Andrzejki klas młodszych I-III  FOTO
Andrzejki klas starszych IV-VI  FOTO