top
logo

unia europejska flaga

e-urząd

Rodzicu załatwiaj sprawy urzędowe przez Internet!

Uwielbia pływać, szydełkować i... układać pasjanse. - To jest mój sposób na relaks - mówi pani dyrektor.
 


Halina Wiencek-Kipka jest nauczycielem od piętnastu lat, a od ponad pięciu dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach. Najbardziej zależy jej na tym, by przekonać swoich podopiecznych, że... warto czytać. fot. Tomasz Jodłowski

Postanowiła wystartować w konkursie na dyrektora szkoły, bo, jak mówi, jeśli chce się mieć wpływ na otoczenie, to warto wziąć sprawy w soje ręce. Jest zadowolona. Przeraża ją tylko nadmiar dokumentów, z którymi ma na co dzień do czynienia. To zabiera czas, który można by wykorzystać na pracę z dziećmi. A tej pracy jest dużo: w szkołach wiele jest młodych osób zagrożonych patologiami, agresywnych, mających problemy z nauką.

- To, o czym teraz mówią przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, my wdrożyliśmy już dawno - przekonuje Halina Wiencek-Kipka. - Od czterech lat w regulaminie szkoły funkcjonują zapisy, które zobowiązują uczniów na przykład do noszenia schludnego stroju. W naszych kontaktach z młodymi ludźmi stawiamy na konsekwencję. Wszyscy nauczyciele ze sobą współpracują, rozmawiają, stąd znamy problemy naszych uczniów. I staramy się im pomóc. To „pomaganie" nie polega tylko na rozmowach z psychologiem. Do wszystkich działań włączani są rodzice. - Staramy się, żeby wszystkie ustalenia z rodzicami były na piśmie. Wtedy łatwiej egzekwować pewne rzeczy - dodaje Wiencek-Kipka.

Dla tych uczniów, którzy są najbardziej zagrożeni wykluczeniem społecznym stworzono środowiskowy program profilaktyczny. - Dzieciaki uczestniczą między innymi w kółku robótek ręcznych czy uczą się pływać - mówi dyrektorka. Młodzi ludzie mają też szansę wykazać się w innych dziedzinach. - Założyliśmy w szkole spółdzielnię uczniowską. Dzieci same ją prowadzą. Mają nie tylko niezłą zabawę, ale nabywają umiejętności, które na pewno przydadzą się im w przyszłości - przekonuje Halina Wiencek-Kipka.

Ponadto w szkole funkcjonuje program Socrates. - Wzięliśmy udział w programie, ponieważ dzięki temu dostaliśmy szansę na pozyskanie dodatkowych środków finansowych dla szkoły - mówi Halina Wiencek-Kipka. - Poza tym była to świetna okazja do tego, by jeszcze bardziej zmotywować nauczycieli i uczniów do nauki języka angielskiego. Udział w programie to też szansa na poznanie metod nauczania w innych krajach. A nasi uczniowie na kółku europejskim poznają wszystkie kraje i miejscowości, z których pochodzą nasze szkoły partnerskie. Niektórzy z nich już w styczniu będą mogli spotkać się ze swoimi rówieśnikami na Węgrzech.

(SEK)
Dziennik Zachodni Nr. 43 (7) z 9 stycznia 2007 str. 8 (dodatek EDUKACJA)

Misja szkoły: Wszechstronny rozwój wrażliwych i dbajacych o zdrowie uczniów, którzy sprostają wyzwaniom dnia jutrzejszego.

BIP

Portal Nasze Załęże

zaleze nasze logo

Spacer po szkole


bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.