W dniu 17 maja klasa szósta uczestniczyła w drugiej części programu Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska pt. „Wstężyk - kolorowy dowód ewolucji”. FOTO

Przygotowani, dzięki prelekcji, do rozpoznawania badanego gatunku, ruszyliśmy na poszukiwania. Po słowach wstępu pani Katarzyny Skowrońskiej-Ochman uczniowie przystąpili do zbierania ślimaków do przygotowanych pojemników. Znalazły się w nich trzy gatunki wstężyków: ogrodowy, zaroślowy i poszukiwany przez nas Wstężyk gajowy.

Jak je rozpoznać? Oto link, dla zainteresowanych www.evolutionmegalab.org

Spośród nazbieranych ślimaków policzyliśmy Wstężyki gajowe, których różnorodność ubarwienia jest przedziwna.Oto jakie ślimaki znaleźliśmy:
7 żółtych z jednym paskiem
22 żółte z jednym paskiem
1 różowy bez pasków
2 różowe z jednym paskiem
3 różowe z jednym paskiem
Nie znaleźliśmy wstężyków brązowych oraz żółtych baz pasków.

Po oznaczeniu wszystkie ślimaki znalazły się oczywiście w swoim środowisku życia, czyli w cienistym zagajniku z dużą ilością podagrycznika, pokrzyw i podrostem klonów i dębów.
Czas na kolejne badania i wnioski nastąpi w przyszłym roku.

Część pierwsza programu - Prelekcja multimedialna i warsztaty OPIS i FOTO