Wiemy co znaczy słowo EKOLOGIA, odmieniamy je na różne sposoby i przy różnych okazjach, ale czy  DLA NAS coś znaczy?

Klasa VI przy końcu swojej nauki w naszej szkole zachęcona przez "panią od przyrody" rozpoczęła pracę w programie "Wstężyk - kolorowy dowód ewolucji".

Pomysłodawcą programu, który będzie kontynuowany w latach następnych jest Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska.
.
"Cele programu to:
- uwrażliwienie uczniów na wartość przyrody w najbliższym sąsiedztwie,
- przybliżenie wybranych zagadnień z dziedziny ekologii, genetyki, ewolucjonizmu i malakologii,
- zapoznanie z metodyką prowadzenia obserwacji przyrodniczych,
- zebranie danych o zmienności wzorów muszli wstężyków na terenie woj. śląskiego."
(Żródło http://www.cdpgs.katowice.pl)

19 kwietnia uczniowie zapoznali się z życiem, budową i biologią wstężyków, oglądając prezentację multimedialną oraz wykonując wiele ciekawych zadań podczas zajęć warsztatowych.
Umiemy już rozpoznać Wstężyka gajowego spośród innych ślimaków,  możemy więc już wkrótce rozpocząć ich poszukiwanie w najbliższej okolicy.

Czekają nas jeszcze zajęcia terenowe pod kierunkiem pracownika Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, no i oczywiście badania terenowe dotyczące występowania oraz ubarwienia i paskowania muszli wstężyków.