WSTĘP
Edukacja ekologiczna to konkretne działania w środowisku i dla środowiska. Dzieci mogą być pełnowartościowymi partnerami dorosłych w walce o ochronę środowiska. Są one, bowiem bacznymi obserwatorami tego wszystkiego, co się wokół nich dzieje. Należy dać im tylko szansę, a wyrośnie z nich pokolenie, które umiejętnie będzie korzystało z darów Ziemi .

Pierwszym krokiem w edukacji ekologicznej małych dzieci powinno być danie im możliwości odczuwania radości z kontaktu z przyrodą. Jest to możliwe poprzez stały, regularny, bezpośredni kontakt ze środowiskiem przyrodniczym a co za tym idzie poznanie świata poprzez wzrok, słuch, zapach, smak i dotyk.

Wychodząc naprzeciw potrzebom ekologicznym opracowałam  innowację pedagogiczną dotyczącą uczniów klas  III  pod tytułem,, Z ekologią na Ty” . Ma ona wyposażyć uczniów w określone wiadomości, umiejętności i postawy, w przystępny sposób przybliżyć dzieciom świat przyrody, uświadomić, że są jej częścią oraz uwrażliwić na przejawy degradacji środowiska i rozwijać pozytywne zachowania  wobec ochrony przyrody.

Treści zawarte w w/w programie mogą być realizowane w dowolnej kolejności i modyfikowane w zależności od potrzeb środowiska, w którym mieszkamy oraz możliwości dzieci.

Autorem innowacji pedagogicznej "Z ekologią na Ty" jest mgr Katarzyna Wójcik