top
logo

unia europejska flaga

e-urząd

Rodzicu załatwiaj sprawy urzędowe przez Internet!

31 października z okazji Święta Wszystkich Świętych uczennice klasy IVa, w ramach zajęć kółka regionalnego uporządkowały teren wokół pamiątkowej tablicy Teofila Patalonga, umyły tablicę oraz zapaliły znicz.

 

8 listopada z okazji zbliżającej się 95 rocznicy święta odzyskania przez Polskę niepodległości  klasa IV a oraz V przygotowały uroczysty apel - odśpiewano hymn ”Mazurek Dąbrowskiego” . Prezentacja multimedialna oraz występy uczniów przybliżyły społeczności szkolnej historię zaborów, powstań oraz okoliczności odzyskania niepodległości

11 listopada 1918 roku. Uczniowie przypomnieli lokalnych bohaterów związanych z historią naszego regionu. 

 

Klasy I – III złożyły wiązankę i zapaliły znicz pod pamiątkową tablicą Teofila Patalonga- uczestnika trzech powstań śląskich, komendanta straży obywatelskiej w Załęskiej Hałdzie. Dnia 6 września 1939 r. został roztrzelany przez Niemców poniżej wiaduktu kolejowego w Załężu. Tam znajduje się płyta upmiętniająca ten fakt. Zwłoki pochowano na cmentarzu w Załężu.

Następnie klasy I – III przeszły na plac Londzina pod pomnik poświęcony mieszkańcom Śląska i Zagłębia prześladowanych i zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Klasy IV – VI na cmentarzu przy ulicy Brackiej  złożyły wiązanki i zapaliły znicze na grobach powstańców śląskich, którzy walcząc o przynależność Śląska do Polski zginęli w 1921 roku, w trzecim powstaniu śląskim.

Tekst: Barbara Kurzak-Kawka

FOTOGALERIA

Misja szkoły: Wszechstronny rozwój wrażliwych i dbajacych o zdrowie uczniów, którzy sprostają wyzwaniom dnia jutrzejszego.

BIP

Portal Nasze Załęże

zaleze nasze logo

Spacer po szkole


bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.