top
logo

unia europejska flaga

e-urząd

Rodzicu załatwiaj sprawy urzędowe przez Internet!

Dnia 19 listopada uczniowie klasy IIIa, IIIb i IV wybrali się na wspaniałą wycieczkę do Wieliczki.

Po przyjeździe na miejsce udaliśmy się do Zamku Żupnego , który od końca XIII w. do 1945 r. był siedzibą zarządu krakowskich żup, tj. kopalni i warzelni soli w Bochni i Wieliczce.

Zobaczyliśmy ciekawe wnętrza zamku oraz wystawę archeologiczną, która prezentuje historię osadnictwa oraz historyczną poświęconą ważnym wydarzeniom z dziejów miasta.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa solniczek, na której zobaczyliśmy ok. 500 eksponatów z różnych części świata wykonanych m.in.: z porcelany, srebra, cyny, szkła, drewna i fajansu.

Na zamku wzięliśmy udział w warsztatach "Na rycerskim zamku". Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o życiu, obowiązkach rycerzy. Zobaczyliśmy jak wyglądał jego strój oraz jaką bronią się posługiwał. Na zakończenie wszyscy zostaliśmy pasowani na rycerzy i damy dworu.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie w formie ciekawej lekcji Trasy Muzealnej w Kopalni Soli. Poznaliśmy górnicze tradycje, zobaczyliśmy miejsca, w których kiedyś pracowali górnicy. Mieliśmy okazję zmierzyć się z pracą dawnego górnika: kilofem rozbijaliśmy ścianę w poszukiwaniu soli, przenosiliśmy sól w niecce, przewoziliśmy beczkę na wózku, przetaczaliśmy bałwana. Na zakończenie za ciężką pracę otrzymaliśmy zasłużoną zapłatę- bryłkę soli.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w sklepie z solnymi pamiątkami.

Wycieczka była bardzo ciekawą lekcją, która na długo zostanie w naszych głowach.

Tekst: Hanna Kamińska

FOTOGALERIA

Klasa IIIa

Klasa IIIb

Misja szkoły: Wszechstronny rozwój wrażliwych i dbajacych o zdrowie uczniów, którzy sprostają wyzwaniom dnia jutrzejszego.

BIP

Portal Nasze Załęże

zaleze nasze logo

Spacer po szkole


bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.