Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony co roku 7 kwietnia - w rocznicę powstaniaŚwiatowej Organizacji Zdrowia (WHO, 1948). Hasło  tegorocznego dnia brzmi: "Choroby przenoszone przez wektory".

Wektory zakażenia to organizmy, które przenoszą czynniki chorobotwórcze z zakażonego człowieka (lub zwierzęcia) na innego człowieka (lub zwierzę).

W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły zostali zaznajomieni przede wszystkim z boreliozą, chorobą która jest wywoływana przez pajęczaki - kleszcze.

Wiadomości godne zapamiętania:
1. Kleszcze są najbardziej aktywne wiosna i jesienią, ich aktywność zależy od temperatury otoczenia. Jeśli zimą występują okresy o dodatnich temperaturach, pobudza to kleszcze do aktywności.

2. Często kleszcze skupiają się wzdłuż dróg i ścieżek leśnych porośniętych trawiastą roślinnością.

3. Miejsca w których najchętniej lokują sie kleszcze to: włosy, zgięcia łokci, za uszami, szyja, pachy, pod piersiami, brzuch, okolice stóp
4. Borelioza jest  przewlekłą, wieloukładową chorobą zakaźną charakteryzującą się występowaniem objawów skórnych, atawowych, kardiologicznych i neurologicznych.

5. Co robić, aby uchronić sie przd atakiem kleszczy? Przeczytaj...

FOTOGALERIA